Zeptejte se P-ČSA...[ Verze pro tisk ]

[ Zeptat se
Čekajících otázek: 1 ... Celkový počet zodpovězených dotazů: 282

Odpovědi:
Filtr:

Otázka: Ahoj Gábo,

mám dotaz k soutěži Rookie ball U9.

Podle bodu 2.8.3. Soutěžního řádu: "V otevřené nemistrovské soutěži organizované ČSA může startovat více družstev stejného klubu, pokud Specifikace soutěže neurčí jinak.

Podle "Specifikace soutěží" (Úpravy soutěžního řádu) pro Rookie ball U9 2022
v bodu 2.3.2.
........Pro účast na FT je nutné se účastnit alespoň ½ turnajů ZČ. Počet družstev na finálovém turnaji není omezen. Z každého klubu může na FT postoupit pouze 1 družstvo.

Jaký byl/je důvod (smysl) omezovat ve specifikaci soutěže Rookie ball U9 počet družstev startujících ve finalovém turnaji na jedno družstvo na jeden klub?

Když se:
- jedná se o nemistrovskou soutěž,
- Soutěžní řád obecně u tohoto typu soutěží předvídá možnost účasti více družstev za klub.
- Turnajů základní části se více družstev za klub zúčastnit může.
- Jde o devítileté děti a mladší.

Ptám se proto, že aktuálně došlo k situaci, kdy jedno z družstev startujících na třech ze čtyřech turnajů základní části se kvůli tomuto pravidlu (na jehož smysl se ptám) nemůže finálového turnaje zúčastnit (a děti si tak zahrát další zápasy)

A doplňující otázka uvažuje se pro příští sezonu o změně? Pokud ne proč ne?

Díky za odpovědi

Ondřej Mikšík (EAGLES Praha)
(24.9.2022 - 00:02)
 
Odpověď: Ahoj Ondřeji,

díky za otázku a tady je odpověď. Všechny soutěže v té nejnižší úrovni (od dospělých po mládež) jsou otevřeny družstvům - tedy klub může postavit libovolné množství družstev. Ve vertikálně nejvyšších soutěžích - Extraliga dospělých a juniorská, MČR mládeže - je základní entitou klub. Tady může klub postavit jedno družstvo. Tento princip platí ve všech soutěžích a nepočítáme se změnou. Důvodem je fakt, že ony vertikálně nejvyšší soutěže mají mezi sebou porovnat kluby, nikoliv družstva. Pro ty jsou určeny dlouhodobé soutěže.

Měj se

Gába
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 24.9.2022 - 07:29)

Otázka: Ahoj Gábo,

mám dotaz na zdravotní způsobilost ke sportu.
Dostala se ke mě vyhláška 391/2013 Sb., o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu.
Zde se uvádí, že každý organizovaný sportovec musí projít lékařskou prohlídkou a každých 12 měsíců ji opakovat. (uvedeno vlastními slovy).
Na webu ČSA jsem k tomuto našel pouze článek k dětské olympiádě v roce 2005, kde je toto vyžadováno.
Od ČSA jsem tento požadavek nezaznamenal. Ani při různých školeních jsem na to nenarazil. A když se na to ptám v okolí, dostávám rozdílné informace ( Ano; ne; od určitého věku; po dvou letech; byla novelizace).
Na stránkách ČUS jsem našel článek, který odpovídá znění výše uvedené vyhlášky.
V našem oddílu nic takového nemáme, pouze prohlášení rodičů o zdravotní způsobilosti dítěte, a rád bych to napravil, ale potřebuji k tomu jasné stanovisko.
Prosím o vyjádření.
Děkuji.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Jan Žáček
Softball Lobkovice
(17.8.2022 - 07:24)
 
Odpověď: Ahoj Honzo,

předně se omlouvám za pozdní reakci, nepřišla mi notifikace, že se v sekci objevil dotaz. Asi díky problémům s webem, které jsme vyřešili včera přesunem k jinému provozovateli.

Ano, o vyhlášce vím. Měl jsem za to, že tyto informace jdou prezentovány prostřednictvím ČUS. Ale napravíme to.

Nicméně žádný prováděcí předpis k tomu není. Je to na klubech, jak tuto povinnost naplní. Některé kluby mají svého doktora, který prohlédne hráče / hráčky v klubu. Praha to podporuje ještě grantem MHMP.

S pozdravem.

Gába
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 8.9.2022 - 12:18)

Otázka: Ahoj,
rád bych se zeptal, komu je učena případová kniha (case book).
Domníval jsem se, že bude určena pro všechny a měl jsem v úmyslu si ji pořídit.
Při prohlídce verze ke stažení jsem zjisti, že pro mě určená není.
Mohl bys mi vysvětlit, proč je rejstřík na konci této knihy v angličtině? A navíc jsou v něm výrazy, které nemohu najít v textu?
Příklad: ejection, 44
Tento výraz jsem nenašel ani na stránce 44 ani v bodu 44.
Stejné je to s výrazem Leaping, 75, 76, atd.
Nemám nic proti anglickému jazyku, ale jak se říká, všeho moc škodí.
Také se domnívám, že je důležitější barevné rozlišení textu a ilustrací než barva obálky a snímků tvůrců.
Je mi to líto, ale v takovémto stavu si tuto knihu určitě nepořídím.
Děkuji.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Jan Žáček
(2.4.2022 - 17:40)
 
Odpověď: Ahoj Honzo,

CaseBook je určen všem, kdo se chtějí seznámit s pravidly jinou formou, než jejich čtením. Mám tím na mysli na základě určitých příkladů, herních situací.

Výklad herních situací je příspěvkem do programu výchovy nás všech s cílem zlepšit povědomí v oblasti pravidel a doplnit tak stávající formy vzdělávání. Primárním zaměřením této publikace je na základě popisu konkrétních situací podpořit porozumění při interpretaci pravidel softballu.

Inspirací k české verzi se staly podobné publikace vydávané organizacemi WBSC, ASA a Softball Canada. Snahou autorů bylo formou příkladů sjednotit základní pohled na výklad pravidel softballu, přispět k osvětě, a především k větší konzistentnosti při jejich interpretaci v rámci ČSA. CaseBook předkládá výklad pravidel softballu co možná nejširšímu spektru zájemců. Čtenářům se tak dostává do rukou účinný nástroj pro hlubší pochopení smyslu pravidel softballu pomocí konkrétních příkladů.

Výklady herních situací, které jsou zde popsány, vychází z aktuálně platných mezinárodních pravidel vydaných WBSC a jejich českého překladu vydaného ČSA. CaseBook vznikal dlouhým systematickým sbíráním podkladů u Jirky Dostála. Když pak přišla na řadu její výroba, prošla příručka oponenturou třemi recenzenty a jazykovou úpravou dvěma osobami.

Proč jsou věci takto sestavené, je třeba se obrátit na tvůrce, já k tomu více dodat nemohu.

Nicméně o příručku je zájem, polovina nákladu je pryč.

Měj se

Gabriel Waage
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 3.4.2022 - 10:12)

Otázka: Ahoj, stale se planuje parlament onsite. Neni vhodne pripravit online variantu? V dnesni dobe je nezodpovedne se stykat ve vetsim mnozstvi na delsi dobu, protoze to akorat promicha jine socialni skupiny. Hlavne kdyz existuji bezpecnejsi varianty.
Diky
Svobodak
RSK
(19.1.2022 - 21:31)
 
Odpověď: Ahoj,

Česká softballová asociace funguje v rámci zákonů České republiky a v souladu se Stanovami ČSA. Stanovy ČSA neumožňují jednání Parlamentu online s výjimkou nouzového stavu. Ten vyhlášen není.
Jiná možnost než realizovat Parlament osobně není.

Zdravím

Gabriel Waage
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 23.1.2022 - 08:58)

Otázka: Ahoj Gábo,

máme tady rok 2020 a já stále musím vyplňovat hostovací lístky pro hráče. Je to už pár let, kdy jsme toto projednávali na Parlamanetu, ale očividně se nic nezměnilo. Proč je takový problém tuto agendu, která v celkovém pohledu svazu není zanedbatelná, celou digitalizovat a schovat pod informační systém ČSA?

Minule jste argumentovali dvěma podpisy, ale stále považuji tento argument za lichý, neboť ke zneužívání v tomto případě moc nehrozí a pokud ano, tak by se dalo řešit zpětně, než celou členskou základnu obtěžovat písemným dokumentem, který stejně končí po skenování v koši.

díky za odpověď a hlavně pokud možné rychlé zavedení do praxe. Ale schválně se za pár let podíváme do historie kam jsme se s tím posunuli. :-)

Martin Franz
PV Praha
(12.5.2020 - 12:54)
 
Odpověď: Ahoj Martine,

Děkuji za Tvou otázku a dovolím si jen poopravit Tvoje dvě tvrzení. Předně žádný tiskopis v koši nekončí, ale je po dobu nezbytně nutnou archivován. A je dobře, že tomu tak je, neboť čas od času jsou vzneseny členskou základnou pochybnosti a jdeme do prvotních dokladů. Druhé tvrzení, které bych rád poopravil, je, že se očividně nic neděje. Právě schování pod IS ČSA se vyjevilo jako problematické a právě manažeři větších klubů s tímto nesouhlasili. S ohledem na digitalizaci přihlášek se významně zvýšila obava ohledně zneužití přihlašovacích údajů do IS.

V této je potřeba vyvinout jiný mechanismus. Tím je ověřování prostřednictvím mobilního telefonu. V tuto chvíli probíhá nalezení nejvhodnějšího způsobu ověřování na platformách Android a IOS.

S pozdravem

Gabriel Waage
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 13.5.2020 - 09:29)

Otázka: Dobrý den, mám otázku kdy vznikla Česká softbalová asociace, případně jestli je v české softballové historii nějaký mezník jako třeba založení národního týmu, a kdy to bylo.
(8.5.2020 - 22:53)
 
Odpověď: Dobrý den,

níže posílám stručnou historii.

Zdravím

Gabriel Waage

Organizovaný softball v Čechách
I. NEJSTARŠÍ HISTORIE
Podle historických pramenů se různé pálkovací hry hrály v Čechách již v roce 1610. Avšak základ československému softballu položili 1. až 30. května 1919 v Plzni profesor Machotka, Čech z Omahy, který byl vedoucím kursu volejbalu, basketbalu, lukostřelby a playgroundballu, pořádaného pro účely vojenské YMCY a Josef (Joe) First, který vedl kurs navazující pro vojenské i civilní tělovýchovné instruktory. Z uvedených sportů playgroundball (nynější softball) zapouštěl kořeny nejpomaleji. Hrál se však již exhibičně u příležitosti sokolského sletu v roce 1920. V tomto roce se také začíná hrát playgroundball na Slovensku, kde je propagátorem profesor Kopal a na Moravě, kde jej propagují bratři Vrbové spolu s profesorem Blažkem. V roce 1921 se také začíná hrát na vysokých školách, kde od 30. let byl jeho velkým propagátorem profesor Jerik Řepa, který působil v softballovém hnutí až do 70. let. V polovině 30. let pořádá kursy playgroundballu Joe First také pro dělnickou organizaci DTJ (Dělnická tělovýchovná jednotka). Od roku 1921 až do okupace a krátce po válce se stává kolébkou playgrounballu YMCA (Young Men Christian Association). Playgrounball začíná postupně pronikat i do Sokola. Problém pravidel playgroundballu, a posléze i softballu lišícího se hlavně velikostí míče, který měl celou řadu převážně ústních výkladů, vyřešil v roce 1947 Jaroslav First, syn Joe Firsta, přeložením oficiálních pravidel. V 50. letech se softball díky profesoru Stiebitzovi dostává na Institut tělesné výchovy a sportu a také vychází první ucelený učební text nazvaný "Pálkovací hry". Na přelomu 50. a 60. let se hraje softball převážně v Praze, začíná Brno, Přerov, Hradec Králové. Začínají se hrát první neorganizované turnaje.
II. USTAVENÍ SVAZU SOFTBALLU A BASEBALLU
Novodobá historie softballu začíná v roce 1963, kdy několik družstev hrajících softball uskutečnilo schůzku svých představitelů za účelem sekci softballu a hrát pravidelné soutěže pod hlavičkou tehdejší OV ČTO (ČSTV) Praha 1. Tuto sekci, která byla po reorganizaci povýšena na komisi MV ČTO Praha a poté v roce 1965 na Svaz softballu a baseballu MV ČSTV, vedl od začátku Aleš Hrabě. Vzhledem k rozšiřujícímu se zájmu o softball a beseball bylo založení Svazu softballu a baseballu na republikové úrovni otázkou času. Přesto se díky etiketě amerického sportu založení Svazu dočkalo zrodu až na předsednictvu a plénu ČÚV ČSTV 3. až 4. února 1976 v Roudnici nad Labem. Ustavující konference Svazu softballu a baseballu se konala 15. května 1976. Třicet devět delegátů zvolilo 20ti členný výbor a KRK. Výbor zvolil 9ti členné předsednictvo, do jehož čela byl zvolen opět Aleš Hrabě, který byl za své zásluhy o rozvoj softballu a baseballu jmenován čestným předsedou svazu.
III. VZNIK ODDÍLŮ A ZROD SOUTĚŽÍ
Na podzim roku 1962 se uskutečnil turnaj O poslední ránu, jenž se stává impulsem pro vznik prvních klubů. Rok 1963 uvádí jak rok svého zrodu hned několik klubů – Michle, která se později přejmenovala na Tempo, ZPA Praha (později Kanáři a dnešní Meteor), ISBA Slavoj, Čerčany. V roce 1965 vznikají oddíly na vysokých školách, kde má softball v hodinách tělesné výchovy své místo. Vznikají Přírodní vědy, Fakulta stavební či A Club (FEL). O 3 roky později na popud Vlasty Brycha vzniká oddíl i na VŠCHT. V roce 1967 se rodí Technik Prah (později Slavoj Praha 7, dnešní SaBaT). V roce 1971 proniká softball na jižní Moravu, kde vzniká Technika Brno, V roce 1972 vzniká Dvůr Králové, v roce 1978 se softball rodí v Trutnově, v roce 1981 se objevuje v Liberci a rok 1984 je rokem zrodu softballu v Chomutově. V roce 1981 se štěpí Tempo a vzniká Sokol Krč.
Se vznikem oddílů je přímo spjat i zrod soutěží a turnajů. První dlouhodobou soutěž zřizují muži v Praze v letech 1964/5. Ženy se svou soutěží zahajují o 5 let později. V roce 1970 spatřil světlo světa turnaj 17. listopadu, který je ve svých počátcích masovou záležitostí (v roce 1979 se účastní 32 týmů). Od roku 1980 se stal výběrovým turnajem V roce 1973 se v brněnské hale Z odehrává první halový turnaj, v roce 1975 spatřil světlo světa turnaj v Čísovicích. Trutnovský drak se hraje od roku 1979, brněnský drak pak od roku 1986. Od 1976 do roku 1982 se hraje Národní liga, první 2 roky ve 12ti týmech, poté se počet s ohledem na posílení oblastních soutěží redukuje na šest. Od roku 1983 se opět soutěže vrací do oblastí a o mistru republiky rozhodují jednorázové přebory vítězů krajských soutěží.
IV. NOVODOBÁ HISTORIE
Ustavení Svazu softballu a baseballu dokončilo zastřešení stále se zvyšujícímu počtu členské základny. Postupně dochází ke vzniku oblastních svazů či komisí ve Východočeském, Jihomoravském i Severomoravském kraji, kde se začínají hrát pravidelné soutěže. Jako nejvyšší soutěž se hraje přebor republiky v softballu mužů i žen. Naše nejlepší družstva se účastní Poháru mistrů evropských zemí. V polovině 80. let se členská základna přehoupla přes 2000 a softball se začíná organizovat také v mládežnických kategoriích. Na přelomu 80. a 90. let povyšuje Svaz softballu a baseballu na federální úroveň, což umožňuje start našich reprezentačních družstev na evropských a posléze i světových kolbištích. Velkým zlomem v novodobé historii je konec roku 1992. Nejenže díky vzniku samostatné České republiky zanikají federální orgány, ale dochází i k oddělení softballu a baseballu. Dne 1. ledna 1993 tak vzniká Česká softballová asociace. Velký boom zažívá softball na počátku 90. let. Softball se stává sportem s největším procentuálním nárustem členské základny a v polovině 90. let se počet členů usazuje kolem 5000. Systém soutěží pochopitelně odráží tuto realitu a tak jsou prostřednictvím ČSA opět organizovány celostátní dlouhodobé soutěže - l. a 2. česká softballová liga mužů i žen.
V. ROZVOJ MLÁDEŽNICKÉHO SOFTBALLU
Po revolučním roce 1989 nastává období největšího rozmachu softballu v Čechách. Výrazná amerikanizace společnosti přivábila k softballu novou krev. Softball opustil výsostné postavení vysokoškolského sportu a prosadil se do základních škol. Tak vzniká potřeba mládežnických soutěží. Postupem času jednotlivé kluby budují své struktury a rozšiřují základnu mládeže. To vyžaduje větší vrstevnatost soutěží. Výchozím bodem byly soutěže juniorek, které vrcholily otevřeným MČR na přelomu 80. a 90. let. Dnes máme propracovanou soustavu Pohárů a MČR v kategoriích žáci, žákyně, kadeti, kadetky, ml. junioři, ml. juniorky a st. junioři a st. juniorky. Kdo se tak soustavně stará o mládežnický softball, má možnost si ze široké nabídky možností dobře zahrát.
VI. ČESKÝ SOFTBALL NA MEZINÁRODNÍ SCÉNĚ
Díky politické izolaci vstoupil český softball na oficiální mezinárodní scénu až v roce 1985. Tehdy se mistrovská Chemie zúčastnila v Itálii Poháru mistrů v evropských zemí. To byl první kontakt českého softballu na turnaji ESF. Do konce 80. let jsme díky neexistenci federálního svazu nemohli vysílat reprezentační týmy, a tak naše kontakty zůstaly v tomto čase na úrovni klubů. Ženská reprezentace se poprvé představila na ME v Janově v roce 1990. Se softballem na světové úrovni se poprvé setkaly juniorky v roce 1991 na MS v Austrálii a o rok později muži, kteří cestovaly ke svému MS do filipínské Manily. Naše první kontakty se světovým softballem byly po výtce spíše poznávací a nesmělé, nicméně nezbytné. Museli jsme na vlastní kůži poznat, že chceme-li hrát softball na světové úrovni, je třeba se s touto úrovní častěji setkávat. I to byl důvod exportu našich hráčů a hráček ve druhé polovině 90. let do ciziny, stejně tak, jako importu zahraničních hráčů do Čech. Také proto se v Čechách objevili trenérské osobnosti – Mike Stapleton, Lynda O’Cain, Rhonda Revelle, Peter Cameron, Guillermo Spotorno či Kevin Henderson.
Výraznějším způsobem jsme však zasáhli do vývoje evropského softballu. V průběhu 90. let jsme se stali evropskou velmocí, a to díky sportovním úspěchu a zvláště pak pořadatelským aktivitám. V rozmezí 2 let (1991 – 1993) jsme pořádali celkem 5 evropských turnajů, z čehož 4 měly svou premiéru – ME juniorek, PMEZ mužů, PVP žen a ME mužů. Naše aktivita v dalších letech nepolevila a postupně se v Čechách několikrát vystřídaly všechny evropské mistrovské turnaje. Každoročně pořádáme minimálně jeden turnaj v gesci ESF ročně, většinou jich však bývá více. Stali jsme se nejplodnější hostitelskou federací. Cílem těchto pořadatelských aktivit je představovat české veřejnosti softball na mezinárodní úrovni. ESF také dvakrát (1992 a 1996) pověřila Prahu pořádáním nejvyššího zasedání – kongresu ESF.
Český softball vstoupil také na pole světové federace, co se týče pořadatelských aktivit. V letech 2007 a 2011 jsme hostili celkem 3 světové poháry, dvakrát SP mužů a jednou SP kadetek. Směřovali jsme tím k pořadatelskému vrcholu, kterým bylo velice úspěšné MS mužů v roce 2019.
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 11.5.2020 - 07:24)

Otázka: Dobrý den,

Softball jsem hrával zhruba 8 let ( od 3 do 11). Pak jsem kvůli "konfliktu" s trenérem odešel. Ovšem teď když se dělo mistrovství světa jsem zjistil, že Softball mě stále láká. Je to jediný sport, který mě k tý televizi přišpendlí a koukám na něj stejně jako partička mužů v hospodě na fotbalovou Slávii (nemyšleno samozřejmě jako urážka). Přemýšlel jsem že bych se k tomu znovu vrátil, ale sám nevím jak a kde začít, a hlavně jestli není pozdě. Je mi 17 let a nevím kde bych musel kde co zařizovat (ve 3 letech jsem si to sám samozřejmě nezařizoval :D) Nevím jak a ke komu bych se připojil a tak.

Předem děkuji za odpověď
(25.6.2019 - 20:48)
 
Odpověď: Dobrý den,

Začít se dá znovu v každém věku, neboj se toho.
Záleží, kam to máš nejblíž.

Zdravím

Gabriel Waage
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 28.6.2019 - 23:36)

Otázka: Dobrý den, prosím na které stránce se budou prodávat vstupenky na Me žen v Ostravě? Děkuji za odpověď.
(8.5.2019 - 16:04)
 
Odpověď: Dobrý den,

Lístky budou v prodeji pouze na místě.

Zdravím

Gabriel Waage
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 9.5.2019 - 12:40)

Otázka: Uvažuje se do budoucna o povinných zdravotních prohlídkách u sportovního lékaře? Především u mládeže si myslím, že by to prospělo...
(1.10.2018 - 20:20)
 
Odpověď: Ahoj,
Připomínka je určitě správná. Jsme ale pod tlakem, že dáváme klubům jen samé povinnosti.
Dnes je to jen na klubech a vnitřním nastavení. Budu moc rád, když to budou kluby brát jako automatické, pak budeme na správné cestě.
Zdravím
Gába
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 4.10.2018 - 07:57)

Otázka: Dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz palkar odpali dobry mic, ale mysli si, ze dalsi odpal bude lepsi, zustane stat a byl to napr jeho prvni odpal, musi i tak bezet? Nebere se to jako prvni strike? Dekuji, Katka
(26.9.2018 - 22:52)
 
Odpověď: Ahoj,
Pokud pálkař odpálí dobrý míč, musí běžet. Pokud tak neučiní, je aut. Není možné čekat na další nadhoz.

Zdravím

Gabriel Waage
(Gabriel Waage - Předseda ČSA ... 27.9.2018 - 06:30)

Další strana >>

MS U18 mužů

11.11. - 19.11. 2023   |   Hermosillo, Mexiko

Výjezdní jednání klubů

1.12. - 3.12. 2023   |   Mlýn Davídkov

WBSC
ESF
Národní sportovní agentura
Kappa  - 30
canlı bahis siteleri - 210
Mizuno - Levelsport Koncept - 300
Hlavní město Praha - 450
Spolupráce ČSA a Deníku Sport, měsíčník, magazín COACH pro trenéry a kouče - 555
Honig’s Europe - 735
Česká unie sportu - 929
29 SUNS - Videa z menšinových sportů - 1064