Organizovaný softball v Čechách

 

I. NEJSTARŠÍ HISTORIE

Podle historických pramenů se různé pálkovací hry hrály v Čechách již v roce 1610. Avšak základ československému softballu položili 1. až 30. května 1919 v Plzni profesor Machotka, Čech z Omahy, který byl vedoucím kursu volejbalu, basketbalu, lukostřelby a playgroundballu, pořádaného pro účely vojenské YMCY a Josef (Joe) First, který vedl kurs navazující pro vojenské i civilní tělovýchovné instruktory. Z uvedených sportů playgroundball (nynější softball) zapouštěl kořeny nejpomaleji. Hrál se však již exhibičně u příležitosti sokolského sletu v roce 1920. V tomto roce se také začíná hrát playgroundball na Slovensku, kde je propagátorem profesor Kopal a na Moravě, kde jej propagují bratři Vrbové spolu s profesorem Blažkem. V roce 1921 se také začíná hrát na vysokých školách, kde od 30. let byl jeho velkým propagátorem profesor Jerik Řepa, který působil v softballovém hnutí až do 70. let. V polovině 30. let pořádá kursy playgroundballu Joe First také pro dělnickou organizaci DTJ (Dělnická tělovýchovná jednotka). Od roku 1921 až do okupace a krátce po válce se stává kolébkou playgrounballu YMCA (Young Men Christian Association). Playgrounball začíná postupně pronikat i do Sokola. Problém pravidel playgroundballu, a posléze i softballu lišícího se hlavně velikostí míče, který měl celou řadu převážně ústních výkladů, vyřešil v roce 1947 Jaroslav First, syn Joe Firsta, přeložením oficiálních pravidel. V 50. letech se softball díky profesoru Stiebitzovi dostává na Institut tělesné výchovy a sportu a také vychází první ucelený učební text nazvaný "Pálkovací hry". Na přelomu 50. a 60. let se hraje softball převážně v Praze, začíná Brno, Přerov, Hradec Králové. Začínají se hrát první neorganizované turnaje.

 

II. USTAVENÍ SVAZU SOFTBALLU A BASEBALLU

Novodobá historie softballu začíná v roce 1963, kdy několik družstev hrajících softball uskutečnilo schůzku svých představitelů za účelem sekci softballu a hrát pravidelné soutěže pod hlavičkou tehdejší OV ČTO (ČSTV) Praha 1. Tuto sekci, která byla po reorganizaci povýšena na komisi MV ČTO Praha a poté v roce 1965 na Svaz softballu a baseballu MV ČSTV, vedl od začátku Aleš Hrabě. Vzhledem k rozšiřujícímu se zájmu o softball a baseball bylo založení Svazu softballu a baseballu na republikové úrovni otázkou času. Přesto se díky etiketě amerického sportu založení Svazu dočkalo zrodu až na předsednictvu a plénu ČÚV ČSTV 3. až 4. února 1976 v Roudnici nad Labem. Ustavující konference Svazu softballu a baseballu se konala 15. května 1976. Třicet devět delegátů zvolilo 20ti členný výbor a KRK. Výbor zvolil 9ti členné předsednictvo, do jehož čela byl zvolen opět Aleš Hrabě, který byl za své zásluhy o rozvoj softballu a baseballu jmenován čestným předsedou svazu.

 

III. VZNIK ODDÍLŮ A ZROD SOUTĚŽÍ

Na podzim roku 1962 se uskutečnil turnaj O poslední ránu, jenž se stává impulsem pro vznik prvních klubů. Rok 1963 uvádí jak rok svého zrodu hned několik klubů – Michle, která se později přejmenovala na Tempo, ZPA Praha (později Kanáři a dnešní Meteor), ISBA Slavoj, Čerčany. V roce 1965 vznikají oddíly na vysokých školách, kde má softball v hodinách tělesné výchovy své místo. Vznikají Přírodní vědy, Fakulta stavební či A Club (FEL). O 3 roky později na popud Vlasty Brycha vzniká oddíl i na VŠCHT. V roce 1967 se rodí Technik Prah (později Slavoj Praha 7, dnešní SaBaT). V roce 1971 proniká softball na jižní Moravu, kde vzniká Technika Brno, V roce 1972 vzniká Dvůr Králové, v roce 1978 se softball rodí v Trutnově, v roce 1981 se objevuje v Liberci a rok 1984 je rokem zrodu softballu v Chomutově. V roce 1981 se štěpí Tempo a vzniká Sokol Krč.

Se vznikem oddílů je přímo spjat i zrod soutěží a turnajů. První dlouhodobou soutěž zřizují muži v Praze v letech 1964/5. Ženy se svou soutěží zahajují o 5 let později. V roce 1970 spatřil světlo světa turnaj 17. listopadu, který je ve svých počátcích masovou záležitostí (v roce 1979 se účastní 32 týmů). Od roku 1980 se stal výběrovým turnajem V roce 1973 se v brněnské hale Z odehrává první halový turnaj, v roce 1975 spatřil světlo světa turnaj v Čísovicích. Trutnovský drak se hraje od roku 1979, brněnský drak pak od roku 1986. Od 1976 do roku 1982 se hraje Národní liga, první 2 roky ve 12ti týmech, poté se počet s ohledem na posílení oblastních soutěží redukuje na šest. Od roku 1983 se opět soutěže vrací do oblastí a o mistru republiky rozhodují jednorázové přebory vítězů krajských soutěží.

 

IV. NOVODOBÁ HISTORIE

Ustavení Svazu softballu a baseballu dokončilo zastřešení stále se zvyšujícímu počtu členské základny. Postupně dochází ke vzniku oblastních svazů či komisí ve Východočeském, Jihomoravském i Severomoravském kraji, kde se začínají hrát pravidelné soutěže. Jako nejvyšší soutěž se hraje přebor republiky v softballu mužů i žen. Naše nejlepší družstva se účastní Poháru mistrů evropských zemí. V polovině 80. let se členská základna přehoupla přes 2000 a softball se začíná organizovat také v mládežnických kategoriích. Na přelomu 80. a 90. let povyšuje Svaz softballu a baseballu na federální úroveň, což umožňuje start našich reprezentačních družstev na evropských a posléze i světových kolbištích. Velkým zlomem v novodobé historii je konec roku 1992. Nejenže díky vzniku samostatné České republiky zanikají federální orgány, ale dochází i k oddělení softballu a baseballu. Dne 1. ledna 1993 tak vzniká Česká softballová asociace. Velký boom zažívá softball na počátku 90. let. Softball se stává sportem s největším procentuálním nárůstem členské základny a v polovině 90. let se počet členů usazuje kolem 5000. Systém soutěží pochopitelně odráží tuto realitu, a tak jsou prostřednictvím ČSA opět organizovány celostátní dlouhodobé soutěže - l. a 2. česká softballová liga mužů i žen.

 

V. ROZVOJ MLÁDEŽNICKÉHO SOFTBALLU

Po revolučním roce 1989 nastává období největšího rozmachu softballu v Čechách. Výrazná amerikanizace společnosti přivábila k softballu novou krev. Softball opustil výsostné postavení vysokoškolského sportu a prosadil se do základních škol. Tak vzniká potřeba mládežnických soutěží. Postupem času jednotlivé kluby budují své struktury a rozšiřují základnu mládeže. To vyžaduje větší vrstevnatost soutěží. Výchozím bodem byly soutěže juniorek, které vrcholily otevřeným MČR na přelomu 80. a 90. let. Dnes máme propracovanou soustavu Pohárů a MČR v kategoriích žáci, žákyně, kadeti, kadetky, ml. junioři, ml. juniorky a st. junioři a st. juniorky. Kdo se tak soustavně stará o mládežnický softball, má možnost si ze široké nabídky možností dobře zahrát.

 

VI. ČESKÝ SOFTBALL NA MEZINÁRODNÍ SCÉNĚ

Díky politické izolaci vstoupil český softball na oficiální mezinárodní scénu až v roce 1985. Tehdy se mistrovská Chemie zúčastnila v Itálii Poháru mistrů v evropských zemí. To byl první kontakt českého softballu na turnaji ESF. Do konce 80. let jsme díky neexistenci federálního svazu nemohli vysílat reprezentační týmy, a tak naše kontakty zůstaly v tomto čase na úrovni klubů. Ženská reprezentace se poprvé představila na ME v Janově v roce 1990. Se softballem na světové úrovni se poprvé setkaly juniorky v roce 1991 na MS v Austrálii a o rok později muži, kteří cestovali ke svému MS do filipínské Manily. Naše první kontakty se světovým softballem byly po výtce spíše poznávací a nesmělé, nicméně nezbytné. Museli jsme na vlastní kůži poznat, že chceme-li hrát softball na světové úrovni, je třeba se s touto úrovní častěji setkávat. I to byl důvod exportu našich hráčů a hráček ve druhé polovině 90. let do ciziny, stejně tak, jako importu zahraničních hráčů do Čech. Také proto se v Čechách objevili trenérské osobnosti – Mike Stapleton, Lynda O’Cain, Rhonda Revelle, Peter Cameron, Guillermo Spotorno či Kevin Henderson.

 

Výraznějším způsobem jsme však zasáhli do vývoje evropského softballu. V průběhu 90. let jsme se stali evropskou velmocí, a to díky sportovním úspěchu, a zvláště pak pořadatelským aktivitám. V rozmezí 2 let (1991-1993) jsme pořádali celkem 5 evropských turnajů, z čehož 4 měly svou premiéru – ME juniorek, PMEZ mužů, PVP žen a ME mužů. Naše aktivita v dalších letech nepolevila a postupně se v Čechách několikrát vystřídaly všechny evropské mistrovské turnaje. Každoročně pořádáme minimálně jeden turnaj v gesci ESF ročně, většinou jich však bývá více. Stali jsme se nejplodnější hostitelskou federací. Cílem těchto pořadatelských aktivit je představovat české veřejnosti softball na mezinárodní úrovni. ESF také dvakrát (1992 a 1996) pověřila Prahu pořádáním nejvyššího zasedání – kongresu ESF.

 

Český softball vstoupil také na pole světové federace, co se týče pořadatelských aktivit. V letech 2007 a 2011 jsme hostili celkem 3 světové poháry, dvakrát SP mužů a jednou SP kadetek. Směřovali jsme tím k pořadatelskému vrcholu, kterým bylo velice úspěšné MS mužů v roce 2019.

 

Ke stažení:

 




MS U18 mužů

11.11. - 19.11. 2023   |   Hermosillo, Mexiko

Výjezdní jednání klubů

1.12. - 3.12. 2023   |   Mlýn Davídkov

WBSC
ESF
Národní sportovní agentura
Honig’s Europe - 30
Česká unie sportu - 224
HAMR - Sportovní areály HAMR zábava a relaxace pro celou rodinu - 359
en iyi dershane - 539
29 SUNS - Videa z menšinových sportů - 730
Wilson - oficiální míč Czech softball - 840
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra - 1020