Tento dokument provede všechny zájemce o založení školního softballového (Tee ballového, Bee ballového) týmu všemi potřebnými kroky. Dokument není dokonalým návodem a bude se postupně vyvíjet a měnit podle aktuální situace v softballu.
Než se začne připravovat školní klub, je třeba mít zajištěn prostor pro trénink a zápasy.
Nezbytný prostor pro tréninky od listopadu do března. Optimální situace je, pokud škola má k dispozici tělocvičnu. Velikost tělocvičny není příliš důležitá.
Od dubna do října je vhodné trénovat venku. K venkovnímu tréninku je třeba zajistit prostor alespoň o velikosti 40 x 40 metrů. Pro zápas je potřeba plocha o velikosti 50 x 50 metrů bez terénních nerovností.
Pokud škola disponuje potřebným venkovním prostorem, nebo podobné velikosti, určitě jej využijte. Další možnosti v případě, že škola nedisponuje potřebným venkovním prostorem, jsou:
K úspěšnému vybudování školního týmu jsou potřeba hráči. Je zde několik možností jakým způsobem získat hráče:
Nábor pořádejte pravidelně a postupně nábor vylepšujte, například vloženými soutěžemi, které Vám mohou odhalit dovednosti jednotlivých účastníků náboru.
Aby byl školní tým schopen účasti na turnajích, je třeba mít ve školním týmu minimálně 12 dětí, optimální stav je však 15 dětí.
Kromě prostoru pro trénink a zápasy a hráčů je před startem školního týmu ještě zajistit materiál pro tréninky / zápasy.
Tento materiál je nezbytný ještě před prvním tréninkem:
Během prvních tréninků, ale ještě před případným prvním zápasem je třeba:
Založit školní klub je velmi jednoduché, ale je třeba splnit několik základních podmínek:
Registrace je pro školní tým zdarma.
Školní klub je úspěšně založen, na co by se nemělo zapomenout, aby klub úspěšně fungoval a rozvíjel se.
Co nejdříve stanovte pevné dny a čas pro tréninky. Pokud je začátek sezóny a plánujete odehrát nějaké zápasy, nezapomeňte si včas vyhradit čas pro zápasy, či účast na turnajích.
K plánování tréninků, zápasů, turnajů, zkrátka všech akcí spojených se školním klubem je vhodné využíváte moderní technologie, které Vám usnadní práci s komunikací.
Zajímavé nástroje pro práci s plánováním akcí spojených se školním klubem jsou:
Nezbytná a nedílná součást každého klubu. Je třeba pravidelně a včasně informovat členy klubu, jejich rodiče o aktuálním dění v klubu, včasně informovat o změnách, atd. Komunikace vůči rodičům musí být naprosto otevřená, speciálně v případě, že se vybírají jakékoli finance. Předložení zdůvodnění výběru financí (prokázání kam přesně finance budou směřovány) zvýší důvěryhodnost kroužku v očích rodičů.
Komunikaci směřujeme k:
Informace o turnajích a soutěžích pořádaných ČSA či oblastním sdružením ČSA získáte na www stránkách ČSA nebo kontaktováním ČSA či příslušného oblastního pracoviště ČSA - kontakty na ČSA.
Jednoduchá pravidla softballu najdete zde.
V současné době pořádá ČSA pro jednotlivé věkové kategorie následující turnaje:
Školní soutěže:
- OPEN MČR škol v Bee Ballu
- OPEN MČR škol v Tee Ballu
- Finálový turnaj základních škol ve slowpitchi
Přehled školních soutěží a turnajů najdete zde:
Klubové soutěže:
- Soutěže U9 - Tee Ball
- Soutěže U11 - Coach Ball
ČSA pravidelně vyčleňuje prostředky (finanční i materiální) na podporu rozvoje mládežnického softballu v České Republice a na podporu školních klubu v České Republice.
Pro pomoc při získání podpory školního týmu kontaktujte oblastního zástupce KR ČSA - kontakty na ČSA.
Více o Bee Ballu a Tee ballu najdete na našich webových stránkách.
Pomozte nám zlepšovat úroveň tohoto dokumentu tím, že nám napíšete email s Vašimi zkušenostmi se založením školního klubu, které nebyly zmíněny v tomto dokumentu, že nás budete informovat v případě, že některé informace v dokumentu nejsou aktuální a podobně.
Děkujeme Vám za Vaší pomoc,
Komise rozvoje ČSA