Vzdělávání rozhodčích

 

Celá oblast vzdělávání rozhodčích je v zásadě postavena na dvou pilířích. Prvním pilířem je vzdělávání stávajících rozhodčích, včetně péče o jejich materiálové vybavení a motivace v oblasti rozhodování mezinárodních turnajů typu ME, respektive MS. Nicméně druhým velmi důležitým pilířem je systém náboru nových rozhodčích, zvýšení jejich počtu s ohledem na rozrůstající se portfolio soutěží řízených ČSA. Oba tyto pilíře podrobně rozpracovává Modrá kniha rozhodčích. Realizace úkolů je pak v gesci administrátora rozhodčích, jenž řídí celou agendu z plně zaměstnané pozice na sekretariátu ČSA. Tato pozice je nezbytnou podmínkou realizace celého projektu vzdělávání rozhodčích.

 

V systému rozhodčích vystupují tři základní skupiny rozhodčích (Master, League a Basic), které mají prvotní cíle v pokrytí rozhodování zápasů dle následující specifikace: Základním prvkem systému vzdělávání rozhodčích ČSA jsou rozhodcovské třídy, které definují požadovanou úroveň základních znalostí, dovedností a požadované praxe. Postup z jedné rozhodcovské třídy do druhé je spojen se splněním kritérií definovaných pro jednotlivé třídy. Systém rozlišuje pět rozhodcovských tříd označených IV, III, II, ESF a WBSC.

 

Kompletní systém vzdělávání rozhodčích včetně odkazů a kalendáře

 

Kompletní projekt vzdělávání rozhodčích (Modrá kniha rozhodčích) [PDF]

 

Vzdělávání trenérů

 

Trenéři a jejich znalosti jsou základním stavebním kamenem každého sportovního svazu, protože determinují, jak kvalitní hráče bude daný sport vychovávat. Proces vzdělávání trenérů spadá pod Reprezentační komisi ČSA, která připravila upravený systém vzdělávání trenérů na období 2020 - 2025. Systém vzdělávání trenérů má 3 základní pilíře.

 

  • Trenérské třídy (I., II., III. A IV.)
  • Staň se trenérem (speciální projekty vzdělávání ve čtyřech určitých oblastech - útok, nadhazování a chytání, obrana, psychologická příprava)
  • Kempy a Jamboree

 

Pro udržení platnosti trenérských tříd pro potřeby jednotlivých soutěží je potřeba doškolení. Principy doškolování jsou následující:

 

  • Doškolení z pravidel musí proběhnout 1x za 4 roky
  • Doškolení ze zdravovědy 1x za 4 roky (probíhá formou online testu na webu ČSA)
  • Odborný seminář 1x za 2 roky, minimální délka semináře je 6h. Zájemci se mohou doškolit na všech akcích určených pro vzdělávání trenérů pořádaných ČSA, seminářích, které pořádají sportovní vysoké školy v rámci celoživotního vzdělávání zaměřené na sport. Další akce po schválení reprezentační komise ČSA.

 

Kompletní systém vzdělávání trenérů včetně odkazů a kalendáře

 

Kompletní projekt vzdělávání trenérů

 

Vzdělávání zapisovatelů

 

Hlavním cílem vzdělávání zapisovatelů je zajištění vyškolených zapisovatelů pro Extraligy a mládežnické ligy dle soutěžních řádů. Systémově je vytvořeno čtyřstupňové školení:

 

  • pro rodiče / úplné začátečníky (Level 0 - Parents / Beginners)
  • pro začátečníky (Level 1 - Beginners / Intermediate)
  • pokročilé (Level 2 - Advanced)
  • mezinárodní úroveň (Level 3 -International)

 

Pro platnost jednotlivých licencí je nutné doškolování, jež musí zapisovatel splnit jednou za 4 roky. Doškolování probíhá formou workshopů při turnajích (halové, přípravných, ligových) či online na určité téma. Účel workshopů je procvičování zápisu, řešení různých problémů.

 

Kompletní systém vzdělávání zapisovatelů včetně odkazů a kalendáře

 

Kompletní projekt vzdělávání zapisovatelů

 

 




MS U18 mužů

11.11. - 19.11. 2023   |   Hermosillo, Mexiko

Výjezdní jednání klubů

1.12. - 3.12. 2023   |   Mlýn Davídkov

WBSC
ESF
Národní sportovní agentura
en iyi dershane - 30
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra - 221
Mizuno - Levelsport Koncept - 401
Česká unie sportu - 551
Spolupráce ČSA a Deníku Sport, měsíčník, magazín COACH pro trenéry a kouče - 686
Hlavní město Praha - 866
Play-ball - najdete 2x v Praze (v Dejvicích a na Tempu), Brně-Řečkovicích a Ostravě na Arrows!!! - 971