Koncepci rozvoje softballu je představena ve Strategii rozvoje ČSA 2020 - 2025, která je rozčleněna do třech samostatných částí. Strategie rozvoje reaguje na aktuální vývoj a představuje základní postuláty rozvoje ČSA ve střednědobém, až delším horizontu Tato Strategie navazuje na předcházející Strategie z roku 2013, respektive 2016. Důležitou podmínkou pro nastavení Strategie rozvoje 2020 - 2025 je reflexe cílů stanových v předchozích dokumentech z roku 2013 a 2016. Obě předchozí Strategie byly nastaveny jako tříleté (2013 - 2015 a 2016 - 2018) s tím, že rok 2019 díky své výjimečnosti byl v uvažování o dalším směřování českého softballu vyňat. Strategie rozvoje ČSA 2020 - 2025 byla představena na Parlamentu ČSA dne 12. ledna 2020.
Organizace sportu je základním pilířem fungování domácí softballové scény ve všech oblastech - soutěžní, vzdělávací, rozvojové a mediální. Naplňování strategických cílů je určeno mottem: "Jsem hrdý na to být součástí organizace Český softball, kde vidím svoje místo jak osobní, tak klubové a kde se cítím dobře."
Organizace sportu je podmíněna několika základními cíli:
Reprezentace jsou vizitkou českého softballu v zahraničí a porovnatelným ukazatelem kvality českého softballu. K porovnávání dochází převážně na akcích typu ME či MS. Reprezentace jsou ale také vzorem pro softballovou komunitu, nositelem základních sportovních i lidských hodnot. Nejen výsledky jsou důležité pro reprezentaci, výše jsou postavené hodnoty a kultura sportu. Odpovědnost, odolnost, obětavost, odvaha, osobnost a respekt - to jsou témata, která jsou v rámci reprezentace silně akcentována.
Projekt Sportovně talentované mládeže (STM) je zásadním projektem zaměřeným na rozvoj dovedností softballových talentů. Cílem projektu STM je pochopitelně rozvíjet sportovní dovednosti talentovaných hráčů a hráček, ale není to jen o tom. Hlavním cílem je vychovávat osobnosti v širokém slova smyslu. Není to jen o tvrdé dřině bez rozmyslu, ale o celkovém individuálním rozvoji s možností se uplatnit.
Mít vlastní zázemí, mít kde hrát a mít přirozené centrum klubu - to je to nejdůležitější faktor rozvoje každého týmového sportu. Každý správný rodič hledí při přemýšlení o tom, kde stráví jeho dítě svůj volný čas, na prostředí. V tomto prostředí se musí cítit bezpečně, dobře a s vědomím, že je o dítě dobře postaráno. Kvalitní sportovní areál je důležitý i pro klub, neboť jen se zázemím kvalitního a komplexně zabezpečeného sportoviště je možné realizovat vize rozvoje sportovního klubu.
Česká softballová asociace přichází s koncepčním materiálem Rozvoj softballových sportovišť a areálů v českých zemích 2020 až 2025 s výhledem do roku 2030. Motivací k sestavení tohoto koncepčního materiálu na jedné straně inventura dosavadních aktivit na poli rozvoje sportovišť v posledních 30ti letech. Na základě tohoto přehledu, stávajícího stavu a vizí pozice softballu v České republice v následujícím desetiletí s vědomím schváleného Akčního plánu Národní sportovní Agentury ke koncepci SPORT 2025 je hlavním, cílem celého konceptu nastolení potřeb investic do softballové sportovní infrastruktury.