2. Technická ustanovení

2.1

Utkání se hrají podle schválených pravidel softballu platných v České republice pro příslušný rok (pravidla z roku 2003) a oficiálních doplňků publikovaných v zápisech předsednictva ČSA, KM ČSA a ve zpravodajích ČSA.

 

2.2.

Pravidlo o rozdílu bodů. Pokud některé družstvo vede rozdílem 10 bodů po 4. směně (pokud je domácí, pak po polovině 4.směny), nebo 15 po 3. směně, nebo 20 bodů po 2. směně, zápas končí.

 

2.3

Pokud utkání skončí v řádném hracím čase (po ukončených směnách) remízou, následuje hned tie-break. Jedná se o utkání základní části i play-off.

 

2.4.

Hrací doba. Hraje se na 7 směn nebo na hrací dobu určenou KM v rozpisu turnaje. Minimální hrací doba je 60 minut + dohrávka. Doporučená hrací doba : 90 minut.

Play-off utkání M-ČR se hrají na počet směn: M-ČR 19 – 7 směn a M-ČR 17,15 – 6 směn.

 

2.5. Tee-ball

U tee-ballu končí směna (inning) v případě, když družstvo v útoku dosáhne během příslušné směny 6 bodů (přeběhů), aniž by mělo vyautovány tři hráče.

V zápasch tee-ballu neplatí pravidla o rozdílu bodů (bod 2.2.). Hraje se pouze na čas či na 7směn.

 

 

 

 

 

2.6

Začátky utkání jsou stanoveny v programu, který vydá KM, nebo rozhodnutím komisaře turnaje. Družstvo je povinno nastoupit ke hře, je-li přítomen minimální počet hráčů (9) v řádném termínu začátku utkání či v průběhu čekací doby. Čekací doba je 5 minut. Pokud do dvou minut po výzvě rozhodčího "hra" jedno či obě družstva nenastoupí k utkání, nastává skreč (i oboustranná). Není povoleno hráti s nižším počtem hráčů než 9.

 

2.7

Hrací míče pro jednotlivé zápasy zajišťuje pořadatel z dodávky ČSA. V turnaji nasazují míče do jednotlivých utkání rozhodčí či komisař.

Značku a typ míčů určí pro daný ročník soutěže KM a STK ČSA. Pro soutěže v roce 2003 je určena značka Diamond 12 C NFHS. Mladší žactvo používá míče 11” (Diamond).

 

2.8

Nejsou-li podmínky způsobilé pro sehrání utkání, rozhodčí určí čas, kdy se sejde s vedoucími družstev a kdy rozhodne o způsobilosti. Hrací program a systém turnaje může upravit a změnit komisař ve spolupráci s ředitelem a UIC.

 

2.9

Domácí a hosté jsou určeni rozpisem utkání. Domácí je uveden jako první, host jako druhý. V některých zápasech o umístění se losuje mincí. Losování provádí komisař či UIC. Domácímu družstvu náleží lavička u 1. mety. Hostující družstvo obsadí lavičku u 3. mety.

 

2.10

Rozcvičení ve vnitřním poli je povoleno pouze před prvním utkáním hracího dne na daném hřišti. V ostatních zápasech pak pouze je-li k tomuto čas a prostor a povolí-li to rozhodčí.

 

2.11

Na hřišti, na lavičkách družstev a v jejich blízkosti je zakázáno kouřit a požívat návykové látky a alkoholické nápoje.

 

2.12

Protest se podává podle platných pravidel v okamžiku, kdy došlo k protestovatelné situaci. Vedoucí protestujícího družstva složí hlavnímu rozhodčímu 300.- Kč a slovně či písemně vyjádří situaci, proti které protestuje. O podstatě protestu se musí ihned dovědět rozhodčí i vedoucí soupeřícího družstva a UIC. Utkání se přeruší a protest se dále předá UIC, který jej neprodleně řeší. Při kladném vyřízení protestu se poplatek vrací.

Proti rozhodnutí UIC není odvolání. Po vyřízení protestu se v utkání pokračuje.

 

2.13

Omezení nadhazovačů.

V kategoriích mladších žákyň, mladších žáků, kadetek a kadetů platí omezení pro nadhazovače. Jeden nadhazovač smí odházet pouze předem určený počet směn v zápasech základní části. Přesný počet určí KM v rozpisu utkání příslušného turnaje. Tento počet by měl odpovídat cca 60% předpokládaného počtu směn. Za odházenou směnu se považuje i načatá směna ( i 1 nadhoz).

Pro nadstavbové části, finále a play-off utkání omezení neplatí.

 

2.14

Nasazování do základních skupin OM-ČR a OPO se provádí na základě pořadí příslušné kategorie z minulého roku podle kritérií : a) umístění v M-ČR roku předchozího, b) umístění v OM-ČR  OPO roku předchozího, c) družstva, která se v předchozím roce MMT příslušné věkové kategorie nezúčastnila, jsou do skupin dosazena dále podle loňského pořadí kategorie o jednu nižší v pořadí M-ČR, OM-ČR a OPO a dále dolosována s ohledem na regionální příslušnost družstva. (Snahou je rozdělit družstva ze stejných oblastí do jiných skupin.)

2 Skupiny : A 1,4,5,8,9,12,13,....

B 2,3,6,7,10,11,14,15,...

 

4 SKUPINY : A 1,8,9,16,17

B 2,7,10,15,18

C 3,6,11,14,19

D 4,5,12,13,20

2.15

Technická schůzka. Na všech MMT bude pro zástupce všech zúčastněných družstev uspořádána Technická schůzka (TS). Ta se uskuteční na místě, které určí a označí ředitel turnaje, v úvodní fázi turnaje. (Zpravidla po prvních zápasech prvního hracího dne). Účast je povinná pro zástupce všech družstev, ředitele,  komisaře turnaje a UIC.

TS má za úkol informovat družstva o technických otázkách turnaje. Neměly by chybět body – představení družstev, funkcionářů a rozhodčích, seznámení se systémem turnaje, zdůraznění některých speciálních pravidel, územní pravidla, informace o ubytování a další důležitá sdělení.




MS U18 mužů

11.11. - 19.11. 2023   |   Hermosillo, Mexiko

Výjezdní jednání klubů

1.12. - 3.12. 2023   |   Mlýn Davídkov

WBSC
ESF
Národní sportovní agentura
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra - 30
Kappa  - 210
Český olympijský výbor - 390
Kudyznudy.cz - tipy na výlet - 480
Kine-MAX, Erawan s. r. o. - Výroba, dovoz a distribuce kinesiologických a sportovních tejpů a medicínských produktů - 660
Česká baseballová asociace - 840
29 SUNS - Videa z menšinových sportů - 940
Hlavní město Praha - 1050