2. Technická ustanovení

 

2.1

Mistrovská utkání se hrají podle schválených pravidel softballu platných v České republice pro příslušný rok a oficiálních doplňků publikovaných v zápisech předsednictva ČSA, STK ČSA a ve zpravodajích ČSA. V roce 2004 se bude hrát podle pravidel ISF z roku 2002 (schváleno na kongresu ISF v listopadu 2001). Případné výjimky či odchylky od pravidel jsou dány pouze tímto Soutěžním řádem.

 

2.2

Do zápasů 1. a 2.ČSL mohou nastoupit hráči a hráčky, kteří v daném soutěžním roce dosáhnou 15 let a starší. Za zdravotní stav a fyzickou způsobilost hráčů zodpovídá vedoucí družstva. STK ČSA na začátku každého ročníku 1. a 2. ČSL stanoví hraniční datum narození hráčů, kteří mohou v kategorii dospělých startovat. (V roce 2004 mohou v kategorii dospělých nastoupit hráči narození 31.12.1989 a starší).

 

2.3

Definitivní rozpis soutěže (včetně adresáře vedoucích družstev) vydává a schvaluje řídící orgán soutěže. Další změny v rozpisu soutěže je oprávněn provádět pouze řídící orgán soutěže. Podnětem k této změně může být žádost jednoho z družstev (případně obou družstev) o přeložení utkání, obsahující návrh nového termínu a místa utkání a zdůvodnění žádosti (případně souhlas obou družstev).

Předehrání utkání je možné pouze na základě písemné dohody obou družstev.

Nařídí-li STK opakování utkání (např. po kladném vyřízení protestu), určí podmínky, za jakých bude utkání opakováno (termín, místo a hodinu začátku utkání).

O všech schválených změnách rozpisu soutěže musí STK prokazatelně informovat vedoucí všech zúčastněných družstev.

Termíny, pořadí utkání a hodiny začátku utkání jsou stanoveny termínovou listinou resp. rozpisem jednotlivých soutěží a jsou závazné pro všechna družstva. Čekací doba je 20 minut. Družstvo je povinno nastoupit ke hře, je-li přítomen minimální počet hráčů v řádném termínu začátku utkání či v průběhu čekací doby. Pokud do dvou minut po výzvě rozhodčího "hra" jedno či obě družstva nenastoupí k utkání, nastává skreč (i oboustranná).

 

2.4

Hrací míče pro jednotlivé zápasy zajišťuje domácí družstvo. Při ztrátě či poškození míče během zápasu je domácí družstvo povinno zajistit další míč či míče stejné značky a stejného typu. Míru poškození a způsobilost míčů hodnotí rozhodčí. V 1. a 2.ČSL se utkání zahajují se dvěma novými míči. Značku a typ míčů určí pro daný ročník soutěže STK ČSA. (Pro soutěže řízené STK ČSA v roce 2004 je určena pro soutěže 1.ČSL žen i mužů značka Wilson A9011 BSST žluté barvy a pro soutěže 2.ČSL žen i mužů značka Diamond 12 RFP 47 žluté barvy).

 

2.5

Každé družstvo 1. a 2.ČSL musí mít vlastní či pronajaté hřiště v místě sídla klubu resp. oblasti. Na jednom hřišti může hrát více družstev, pokud to kapacita hřiště dovolí.

 

2.6

Nejsou-li podmínky způsobilé pro sehrání utkání, rozhodčí určí čas, kdy se sejde s vedoucími družstev a kdy rozhodne o způsobilosti. Maximální doba na rozhodnutí rozhodčích o zahájení či zrušení zápasu je stanovena na 60 minut.

Není-li utkání zahájeno do 70 minut po oficiálním začátku, pak se dané utkání odkládá. Pořad zápasů pokračuje dalším zápasem dle stanovených časů. Nesehraná utkání je možno sehrát ještě týž den (po skončení posledního zápasu). Nesehraje-li se zápas v sobotu, je možné ho sehrát po dohodě soupeřů a rozhodčích druhý den - tj. v neděli po skončení posledního zápasu nebo v předstihu před prvním nedělním zápasem. Je-li první utkání časově posunuto, začátky dalších zápasů určí rozhodčí. Nedává-li stav hrací plochy naději na sehrání zápasů ve stanoveném dni, rozhodčí může pořad dne zrušit. Je-li "zrušeným" dnem sobota, neruší se tím nedělní program. Utkání, která nebyla sehrána v řádném termínu, se sehrají v nejbližším náhradním termínu. Veškeré změny v časovém pořádku soutěže družstva ihned nahlásí předsedovi STK ČSA, který má právo navržené termíny odsouhlasit nebo změnit.

 

Pokud je utkání odloženo z důvodu vyšší moci, může domácí družstvo oznámit řídícímu orgánu soutěže do tří dnů náhradní termín, na kterém se družstva dohodla. Neschválí-li řídící orgán soutěže tento termín nebo nebyl-li mu oznámen, určí náhradní termín sám.

 

2.7

Domácímu družstvu náleží lavička u 3.mety. Hostující družstvo obsadí lavičku u 1. mety.

 

Pozn. V 1.ČSLM u double zápasů si družstva lavičky nemění.

 

2.8

Doba před začátkem utkání je rozdělena takto :

5 minut před začátkem zápasu (p.z.) všichni hráči a kaučové opustí hrací plochu, která je k dispozici rozhodčím pro kontrolu. Pořadatel je povinen na pokyn rozhodčího upravit hrací plochu a jsou dohodnuta územní pravidla.

50 - 25 min. p.z. zajistí pořadatel dle možností místo pro rozcvičení obou týmů.

25 - 15 min. p.z. mají k dispozici vnitřní pole hosté.

15 - 5 min. p.z. mají k dispozici vnitřní pole domácí.

Při dalších utkáních v turnajích mohou být časy pro rozcvičení ve vnitřním poli rozhodčím zkráceny.

 

2.9

Počet nadhozů na rozcvičení během utkání je následující:

Před  první směnou nebo před prvním vstupem nadhazovače do utkání má nadhazovač na rozcvičení maximálně 5 nadhozů. Na rozcvičení má nadhazovač pouze 1 minutu. V každé následující směně má nadhazovač již pouze 3 cvičné nadhozy. Nadhazovač, který se vrací nadhazovat ve stejné směně, ve které byl vystřídán, nemá žádné nadhozy na rozcvičení.

Pokud chce nadhazovač dát pálkaři úmyslně metu zdarma, může to udělat oznámením (a to i prostřednictvím chytače) tohoto úmyslu rozhodčímu na domácí metě, který poté pálkaři přizná první metu zdarma. Jestliže chce nadhazovač dát úmyslně metu zdarma více než jednomu pálkaři za sebou, následujícímu pálkaři může být přiznána úmyslná meta zdarma teprve, až předcházející pálkař dosáhne první mety.

 

2.10

 

Úprava pravidel o nadhazování – Pravidla softballu – Kapitola IV.

Změny jsou platné pouze pro 1.ČSLM.

§ 1. Před zahájením nadhozu musí nahazovač zaujmout postavení na nadhazovací metě.

  1. Musí pevně stát na obou nohou a musí se oběma nohama dotýkat nadhazovací mety. Boky musí mít rovnoběžně se spojnicí první a třetí mety.
  2. Nově : Musí pevně stát na obou nohou a musí se oběma nebo jednou nohou (stojnou) dotýkat nadhazovací mety. Boky musí mít rovnoběžně se spojnicí první a třetí mety.

  3. Pouze v tomto postavení, s míčem v jedné ruce nebo v rukavici a rukama rozpojenýma, může nadhazovač přijímat nebo být připraven přijímat signál od chytače.

 

§ 3

g) Obě nohy musí zůstat v kontaktu s nadhazovací metou po celou dobu do vykročení jednou nohou.

Nově: Stojná noha musí zůstat v kontaktu s nadhazovací metou po celou dobu do zahájení vykročení druhou (tedy výkročnou) nohou.

 

i) Stojná noha může zůstat během nadhozu v kontaktu s metou, nebo se jí může nadhazovač odrazit od mety a vytáhnout jí za sebou dříve, než výkročnou nohou došlápne na zem, za předpokladu, že stojná noha se po celou dobu výkroku dotýká země.

Nově:

Stojná noha může zůstat během nadhozu v kontaktu s metou, nebo se jí může nadhazovač odrazit od mety a vytáhnout jí za sebou dříve, než výkročnou nohou došlápne na zem.

Komentář: Změna pravidla i) neznamená povolení dvojího odrazu, který bude nadále postihován.

 

2.11

Utkání končí při rozdílu 10 a více bodů po 5. směně nebo v 2. polovině 5.směny, vede-li tímto rozdílem družstvo, které dohrává směnu na pálce.

Utkání končí při rozdílu 15 a více bodů po 4. směně nebo v 2. polovině 4.směny, vede-li tímto rozdílem družstvo, které dohrává směnu na pálce.

Utkání končí při rozdílu 20 a více bodů po 3. směně nebo v 2. polovině 3.směny, vede-li tímto rozdílem družstvo, které dohrává směnu na pálce.

Je-li utkání po skončené sedmé směně nerozhodné, hraje se podle pravidla "tie-break", kdy družstva nastupují na pálku s běžcem na 2. metě. Tímto běžcem je hráč, který v předchozí směně ukončil čas na pálce jako poslední. Tie-break se hraje od osmé směny.

 

2.12

Na hřišti, na lavičkách družstev a v jejich blízkosti je zakázáno kouřit a požívat návykové látky a alkoholické nápoje.

 

2.13

Protest proti rozhodnutí rozhodčího se podává podle platných pravidel v okamžiku, kdy došlo k protestované situaci. Vedoucí protestujícího družstva složí hlavnímu rozhodčímu manipulační poplatek 300.- Kč a slovně či písemně popíše situaci, proti které protestuje. O podstatě protestu se musí dovědět rozhodčí i vedoucí soupeřícího družstva. Rozhodčí přijme protest a přesně si zaznamená situaci, při které k protestu došlo (skóre, směna, obsazení met, počet autů, stav nadhozů, pořadí pálkařů).

Do 20 minut po skončení utkání vedoucí protestujícího družstva přesně popíše vzniklou situaci na papír formátu A4, který bude přílohou hlášení o utkání. Tento popis podepíše a předá hlavnímu rozhodčímu. Ten zapíše své vyjádření a potvrdí svým podpisem. Rozhodčí je povinen do tří dnů vyrozumět předsedu STK ČSA a spolu s vedoucími obou družstev se dostavit na nejbližší schůzi STK ČSA.

V případě kladného vyřízení protestu je utkání dohráno od protestované situace a poplatek se vrací. V opačném případě platí výsledek a poplatek propadá ve prospěch ČSA. V případě, že družstvo, které podalo protest, v utkání zvítězí, výsledek utkání platí. Proti rozhodnutí je možné se odvolat do 14 dnů ode dne projednávání protestu Sportovně technickou komisí ČSA u předsednictva ČSA. Odvolací poplatek činí 600.- Kč.




MS U18 mužů

11.11. - 19.11. 2023   |   Hermosillo, Mexiko

Výjezdní jednání klubů

1.12. - 3.12. 2023   |   Mlýn Davídkov

WBSC
ESF
Národní sportovní agentura
Kappa  - 30
Honig’s Europe - 210
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra - 404
Česká unie sportu - 584
Wilson - oficiální míč Czech softball - 719
Kudyznudy.cz - tipy na výlet - 899
Hlavní město Praha - 1079